Zasady Mycia Okien - To Warto Wiedzieć | Blog P&K

Zasady mycia okien – to warto wiedzieć


Data: 2 marca 2020 | Autor: admin

Zasady mycia okien – to warto wiedzieć

Czyste i lśniące okna w mieszkaniu lub firmie dobrze świadczą o gospodarzach czy właścicielach przedsiębiorstwa. Mycie szyb oraz framug nie należy jednak do najbardziej wdzięcznych obowiązków, a sama praca jest żmudna i długotrwała. Przed rozpoczęciem całego procesu warto więc pomyśleć o odpowiedniej organizacji oraz zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, dzięki którym czyszczenie okien okaże się dużo szybsze i bardziej efektywne.

 

Wstępne przygotowania

Mycie okien należy rozpocząć od właściwego przygotowania miejsca pracy. Oprócz zakupu dobrej jakości preparatów czyszczących, powinno się także pamiętać o zainwestowaniu w akcesoria do mycia oraz odpowiedni sprzęt. Jeśli czyszczenie okien będzie odbywać się na wysokościach koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie elementy wyposażenia: liny, szelki, kaski, kable, urządzenia samohamowne oraz platformy robotnicze. Warto też zadbać o stosowny strój – ważne, aby był on wygodny i w żaden sposób nie krępował ruchów. Buty na gumowej podeszwie zapobiegną poślizgnięciu podczas wspinania się na parapet lub taboret.
Przestrzeń koło mytych okien powinna być w jak największym stopniu pusta. Należy więc odsunąć wszelkie firanki, żaluzje, rolety i zasłony oraz zdjąć z parapetu wszystkie przedmioty. Jeśli w pobliżu okien znajdują się meble, także trzeba je przesunąć na bok. Można też zabezpieczyć podłogę oraz znajdującą się na niej wykładzinę lub dywan.

 

kobieta myjąca okno

 

Ocena zabrudzeń okna

Ważnym elementem całego procesu jest faktyczna ocena stanu zabrudzeń okna. Nie wszystkie plamy czy smugi będzie się dało skutecznie doczyścić za pomocą tradycyjnych środków do mycia okien. Intensywniejsze zabrudzenia należy więc najpierw przemyć zwykłą ścierką umoczoną wcześniej w ciepłej wodzie, po czym dokładnie wytrzeć do sucha. Na tym etapie warto też już dokładnie wyczyścić i odtłuścić wszystkie ramy oraz framugi okien. Do tego celu można wykorzystać wodę z dodatkiem płynu do naczyń i octu. Mycie tego typu elementów powinno się odbywać przy pomocy gąbki lub ściereczki kierowanej na powierzchni od góry na dół.

 

Odpowiednia pora mycia okien

Na efektywne mycie okien ogromny wpływ ma także dobór odpowiedniej pory dnia. Najlepsze rezultaty daje sprzątanie, które odbywa się podczas pochmurnego, ale suchego dnia w godzinach porannych lub wieczornych. Nie powinno się za to myć okien w trakcie słonecznej pogody, kiedy światło pada bezpośrednio na szyby. Woda szybciej wtedy wyparowuje, a co za tym idzie pozostawia na oknach brzydkie i bardzo nieestetyczne smugi. Należy też unikać czyszczenia szyb podczas mrozu, ponieważ zimne szkło staje się delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia.

 

Jak często myć okna?

Częstotliwość mycia okien zależy głównie od lokalizacji oraz charakteru budynku. Okna, które znajdują się w prywatnych mieszkaniach powinno się czyścić cztery razy do roku. Jeśli jednak obiekt zlokalizowany jest obok ruchliwej ulicy lub pola wtedy może wymagać częstszego odświeżania szyb. Firmy i instytucje przynajmniej dwa razy do roku powinny zająć się czyszczeniem zewnętrznych okien budynku. Pozostałe szyby mieszczące się w lobby, przy wejściu lub recepcji należy myć nie rzadziej, niż co dwa miesiące.

 

Samodzielne mycie okien

Szyby można myć za pomocą specjalnych preparatów do okien lub samodzielnie przygotowanego środka złożonego z wody i sody oczyszczonej.  Do takiej mieszkanki warto też dodać kilka kropel soku z cytryny lub octu. Okna najlepiej czyści się ściereczkami z mikrofibry, gąbkami oraz ściągaczkami. Do polerowania można wykorzystać stare gazety, papierowe ręczniki czy nieużywane rajstopy.

 

Mycie okien – zadanie dla profesjonalistów

Cały proces efektywnego czyszczenia okien wraz z polerowaniem jest niezwykle długotrwałym zajęciem, na które nie każdy znajdzie czas. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem okażą się usługi profesjonalnych przedsiębiorstw zajmujących się kompleksowym myciem okien. PK Mycie Okien to wyspecjalizowana firma działająca w Warszawie i okolicach. Zajmujemy się zarówno tradycyjnym myciem okien, jak również wykonujemy prace alpinistyczne i wysokościowe. W zakres naszych usług wchodzi:

  • mycie szyb i witryn;
  • sprzątanie obiektów handlowych;
  • sprzątanie dużych powierzchni.

 

Dysponujemy wyłącznie nowoczesnym sprzętem oraz sprawdzonymi środkami, dzięki którym wyczyszczone okna wyglądają jak nowe. Szczególnie zależy nam na satysfakcji naszych klientów, dlatego nie ograniczamy się tylko do schematycznych rozwiązań, a wszystkie usługi odpowiednio dobieramy do indywidualnych potrzeb i wymagań. Na życzenie wykonujemy także sprzątanie w godzinach nocnych oraz w weekendy i święta. Nasza oferta dedykowana jest zarówno firmom i instytucjom, jak i osobom prywatnym. Zapraszamy do kontaktu!

 

Przeczytaj także: