Uporczywy brud – jak sobie z nim poradzić
Mycie okiem przeważnie kojarzy się z myciem szyb. Trudno się temu dziwić. W końcu to nieestetyczne plamy i smugi na powierzchni szyby pierwsze rzucają się w oczy. Po ich obecności poznajemy, że czas zrobić porządki. Czyste szyby nie tylko wpływają na to, jak prezentuje się okno. Zmiany dostrzec można różnice w obrębie całego pomieszczenia, bo wpada do niego więcej światła. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie należy jednak pomijać stolarki okiennej.
Dlaczego utrzymywanie stolarki okiennej w dobrym stanie jest tak ważne?
To prawda, że zabrudzenia ramy okna są mniej dostrzegalne niż zabrudzenia szyby. W dodatku ta część nierzadko przykryta jest zasłoną. Stolarka okienna odgrywa jednak bardzo ważne funkcje:
- poziom energooszczędności
Za ten parametr, na który zawsze zwracamy uwagę podczas zakupu okna, odpowiada właśnie stan stolarki okiennej.
- bezpieczeństwo
Solidne okno chroni mieszkanie przed włamywaczami. W nowoczesnych modelach stolarka okienna wyposażona jest w nowoczesne wzmocnienia.
Żeby okno mogło spełniać wyżej wspomniane funkcje, stolarkę okienną należy poddawać regularnie odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.
Jak dbać o stolarkę okienną z drewna?
Drewniane ramy okna wprowadzają do pomieszczenia powiew natury, nadają jej charakterystycznego klimatu oraz… pasują właściwie do każdego wystroju! Jeśli jesteśmy właścicielami takich okien, powinniśmy wyposażyć się w specjalne produkty do konserwacji drewna. Ten surowiec jest piękny i długowieczny, ale zdecydowanie warto zadbać o to, żeby prezentował się atrakcyjnie jak najdłużej. Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jest przecieranie drewnianej ramy okiennej ściereczką nasączoną środkiem do mycia szyb. Należy tego unikać, bo takie preparaty zawierają niebezpieczny dla drewna amoniak.
Pierwszym etapem czyszczenia ram drewnianych jest usunięcie kurzu i brudu. Następnie dobrze będzie nałożyć specjalną emulsję do drewna. Taki produkt odświeży wygląd surowca oraz zabezpieczy przed zanieczyszczeniami. W przypadku drewna bardzo ważne jest to, żeby nie dopuścić do powstania uporczywych zabrudzeń, bo w pełni bezpieczne dla tego materiału są tylko delikatne preparaty.
Podczas pielęgnacji i konserwacji drewnianej stolarki okiennej, należy dokładnie sprawdzić stan lakieru. Zbyt rzadkie lub niedokładne mycie powierzchni ram okna może sprawić, że na lakierze rozwiną się mikroorganizmy. To z kolei prosta droga do zniszczenia powłoki lakierniczej.
Pielęgnacja ram z PCV
Białe, plastikowe ramy okienne kojarzą się ze świeżością i czystością. Sytuacja komplikuje się, gdy rama zaczyna żółknąć. To problem na który nierzadko skarżą się właściciele okien z PCV. Na szczęście można wyróżnić kilka sposobów, które przywrócą im dawny wygląd. Zanim zaczniemy proces czyszczenia na własną rękę, koniecznie pamiętajmy, żeby unikać silnych, żrących substancji. Być może usuną żółty kolor, ale jednocześnie zniszczą też plastikową powłokę, a ta zmiana jest nieodwracalna.
Bezpieczniejszym sposobem jest wykorzystanie produktów, które większość z nas posiada w swoich domach, a więc: wody (1,5 szklanki), octu (1/3 szklanki) soku z cytryny (2 łyżki) oraz łyżeczkę płynu do naczyń. Taką mieszankę należy nanieść na ramę, a następnie przecierać kawałkiem miękkiej tkaniny. Jeśli zażółcenie jest intensywne, warto sięgnąć po królową domowych porządków, czyli dobrze wszystkim znaną sodę. Wystarczy zmieszać ją w takich proporcjach z wodą i sokiem z cytryny, żeby powstała papka, którą łatwo można nanieść ściereczką na ramę. Po kilku minutach przecieramy okno wilgotnym materiałem, dokładnie zmywając pozostałości preparatu.
Niezależnie od tego, z jakiego tworzywa wykonane jest okno, przynajmniej raz w roku warto przeprowadzić przegląd uszczelek i okuć. Na uszczelki poleca się nanosić produkty, zapobiegające ich przymarzaniu oraz sklejaniu. Co się tyczy okuć – konieczne jest regularne, również coroczne, oliwienie ruchomych elementów. Kompleksowe dbanie o stolarkę okienną zdecydowanie przedłuży jej żywotność, a nas ochroni przed kosztami ewentualnej wymiany niefunkcjonalnego okna.