Jak Podczas Mycia Szyb Nie Zostawiać Smug | Blog O Myciu Okien

Jak podczas mycia szyb nie zostawiać smug


Data: 8 maja 2020 | Autor: admin

Jak podczas mycia szyb nie zostawiać smug

Mycie okien może dawać mnóstwo satysfakcji, bo od razu widzimy efekt w postaci idealnie czystej szyby. Jeśli jednak zabierzemy się do tego zadania bez właściwego przygotowania, zamiast satysfakcji poczujemy frustrację. Wszystko przez smugi – wroga nr 1 w pielęgnacji okien. W dodatku pocieranie takiej niedoskonałości może doprowadzić do sytuacji, w której reszta szyby również straci idealny wygląd. W dzisiejszym artykule dzielimy się kilkoma wskazówkami, ułatwiającymi mycie okna.

 

Uciążliwe smugi? Dzięki tym kilku trickom o nich zapomnisz

  • Weź pod uwagę godzinę

Jeśli mamy ochotę przeznaczyć słoneczne, ciepłe popołudnie na mycie okien, warto się powstrzymać i chwilę zastanowić. Im wyższa temperatura, tym woda szybciej paruje z powierzchni szyby. Wyschnięcie okna w ekspresowym tempie sprawia, że na jego powierzchni z większym prawdopodobieństwem pojawią się zacieki. Przy planowaniu porządków, dobrze będzie wziąć pod uwagę, jak pomieszczenie jest usytuowane względem stron świata. Jeśli okno wychodzi na zachód, postarajmy się wybierać raczej dość wczesne godziny popołudniowe. Jeśli na wschód, zakasajmy rękawy ok. godziny 12:00. Szyby znajdujące się od południowej strony domu poleca się myć dopiero po godzinie 16:00. Zdecydowanie największą dowolność mamy, gdy okno wychodzi na północ – wtedy godzina nie gra roli.

  • Dokładnie wycieraj okno na sucho

Pozostawienie okna do wyschnięcia prawdopodobnie nie przyniesie estetycznego efektu. Po wyczyszczeniu powierzchni koniecznie wytrzyjmy ją do sucha. Najlepiej będzie użyć do tego miękkiej ściereczki, np. z mikrofibry. Podczas wycierania szyby sporo energii traci się na poszukiwaniu smugi, tzn. na określeniu, czy znajduje się ona na zewnętrznej, czy na wewnętrznej części szyby. Nierzadko przez to wkładamy w czynność mycia okien zdwojony wysiłek.

Podczas wycierania dobrze jest zastosować prosty trick. Jedną stronę szyby wycierać poziomymi ruchami, a drugą pionowymi. Dzięki temu, jeśli już przeoczymy jakąś smugę, bardzo szybko ją namierzymy. Tutaj warto zaznaczyć, że niektóre osoby preferują korzystanie nie z mikrofibrowej ścierki, a ze starych gazet lub nylonowych rajstop.

  • Działaj kompleksowo

Mycie okien zawsze należy rozpoczynać od ramy. Na jej powierzchni gromadzi się sporo kurzu i brudu; zanieczyszczenia zbierają się zwłaszcza w trudno dostępnych zakamarkach. Jeśli zostawimy ramę na koniec, możemy łatwo zepsuć efekt, który do tej pory udało się nam osiągnąć. Wystarczy niechcący brudną ścierką zjechać na szybę, by na świeżo umytej powierzchni pojawiła się nowa plama. Jeśli zaczniemy od ramy, możemy bez strachu swobodnie wyczyścić wszystkie zagłębienia i rowki (na tym etapie przydatna może się okazać szczoteczka do zębów).

  • Zadbaj o odpowiednie narzędzia

Niewielkie okno możemy szybko wyczyścić jedynie z pomocą odpowiedniego preparatu i ściereczki. Sprawa się komplikuje, gdy chcemy umyć kilka okien lub zależy nam na umyciu szyb o większej powierzchni. W takiej sytuacji zmęczenie przyjdzie bardzo szybko, a to zwiększy prawdopodobieństwo przeoczenia smug.

 

mycie szyby - zbliżenie na rękę

 

Żeby zaoszczędzić sobie wysiłku czy nawet ewentualnego używania drabiny, wystarczy użyć prostych narzędzi. Jednym z nich jest myjka na teleskopowej rączce. Nowoczesne pomoce działają podwójnie – z jednej strony umieszczona jest gąbka, a z drugiej ściągaczka wody z gumy. Podstawowa wersja ściągaczki (bez kijka) przyda się też do mycia mniejszych okien. Z jej pomocą w szybki sposób można zadbać o szyby w całym mieszkaniu.

 

Coraz częściej na rynku da się znaleźć nowocześniejsze urządzenia, wspierające walkę ze smugami. Do ściągania wody można wykorzystać np. specjalny odkurzacz do szyb. Takie bardziej zaawansowane technologie okażą się pomocne przy uporczywych zabrudzeniach. W walce ze starym, zaschniętym brudem wesprą nas np. elektryczne myjki. W niektórych można regulować moc ssania, co jest przydatne do czyszczenia brudu zgromadzonego w zakamarkach między szybą a ramą. Takie udogodnienia oczywiście dają efekt pozbawiony smug. Jeśli jednak nie możemy sobie na nie pozwolić, wystarczy odrobina cierpliwości i tradycyjne, wspomniane wyżej metody.

W przypadku mycia witryn mamy do czynienia z dużymi powierzchniami szyb co stanowi dodatkową trudność.

 

Przeczytaj także: